به گزارش رسانه های باکو، علی اف در نشست خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیر کل پیمان اتلانتیک شمالی ” ناتو ” در بروکسل موضع باکو درباره راه اندازی کریدور جدید “زنگزور” (دالان موهوم تورانی) برای ایجاد ارتباط زمینی میان مناطق غربی این کشور و جمهوری خودمختار نخجوان را تشریح  کرد و گفت که با راه اندازی این مسیر ارتباطی واقعاً فضای مثبتی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان این که کریدور زنگزور (دالان موهوم تورانی) باید مانند دالان لاچین عمل کند؛ تصریح کرد، ارمنستان اگر درصدد ایجاد پاسگاه‌های گمرکی در کریدور زنگزور (دالان موهوم تورانی)  باشد، جمهوری آذربایجان نیز بر اعمال اقدام  مشابه در دالان لاچین تاکید خواهد کرد.

دالان لاچین واقع در اراضی شهرستان آزاد شده لاچین جمهوری آذربایجان عمده  مسیر ارتباطی میان  ارمنستان و شهر ارمنی نشین خانکندی در قرا باغ است و راه اندازی کریدور زنگزور (دالان موهوم تورانی) در خاک ارمنستان یکی از مفاد بیانیه سه جانبه آبان  ماه سال گذشته روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان در باره پایان  جنگ  در قرا باغ بوده‌ است.   

رئیس جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد، راه اندازی کریدور زنگزور (دالان موهوم تورانی) یکی از مفاد بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان است.

 وی افزود: آذربایجان امنیت و دسترسی به کریدور لاچین را تامین می کند و ارمنستان نیزباید همین دسترسی بدون مانع به کریدور زنگزور (دالان موهوم تورانی) را برای ما فراهم کند.

به گفته وی، در حال حاضر در باره  احداث راه آهن و بزرگراه به نخجوان توافق شده است اما مسیر دقیق بزرگراه  هنوز مشخص نشده است، این موضوع برای مذاکرات آینده است و در نشست سه جانبه امشب (با حضور مسوولان اتحادیه اروپا، آذربایجان و ارمنستان) حتماً این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

الهام علی اف با اشاره به چشم انداز روابط این کشور و ارمنستان گفت : باکو متعهد به صلح است و اگر ارمنستان حسن نیت از خود نشان دهد، آذربایجان آماده است تا روی توافقنامه صلح کار کند و ما آماده ایم گفت و گوی فعال برقرار کنیم.

رئیس جمهوری آذربایجان در سفر امروز به بروکسل با  ینس استولتنبرگ دیدار و در باره روابط آتی این کشور و ناتو گفت و گو کرد.

دیدار با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان با حضور شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا از جمله برنامه  این سفر رییس جمهوری آذربایجان به بروکسل اعلام شده است.

311311

پاسخ دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.