از سفر بدون مشورت فوتبالی‌ها به کانادا تا قصه پناهندگی ورزشکاران

۰۶/۰۳/۱۴۰۱

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ نشست هفتگی کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی با حضور محمدپولادگر معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.در این نشست که همه هفته با حضور جمعی از کارشناسان، اساتید دانشگاه و اهالی رسانه برگزار می شود ابتدا محمدرضا تهرانی رییس کار گروه ورزش مواضع و دیدگاههای حزب موتلفه اسلامی را در باب ورزش و اهمیت آن بیان کرد و در ادامه، اعضای کارگروه، با اشاره به نقش تاثیرگذار این مقوله در معادلات جهانی، نقطه نظرات و دغدغه های خود را در رابطه با مشکلات ورزش کشور و راههای برون رفت از پاره ای چالش ها بیان کردند. دلایل مهاجرت برخی ورزشکاران به خارج از کشور، اتخاذ موضع اصولی در خصوص حضور بانوان در ورزشگاهها، نحوه و چگونگی تعاملات بین المللی در ورزش، بازنشستگی تعدادی از روسای فدراسیون ها، لزوم جلوگیری از دلالی و شرط بندی در ورزش، ضعف مدیریت و حیف و میل اموال در برخی فدراسیون ها، لزوم بازنگری در اساسنامه فدراسیون ها، مشکلات فدراسیون فوتبال، جام جهانی، و سفر تیم ملی به کانادا ،دلایل تغییرات گسترده در ورزش تهران، ضرورت توجه بیشتر بر توسعه فرهنگ پهلوانی و اشاعه آن در میان جامعه با بهره گیری از آموزه های پیشینیان و مواردی از این دست بیان کردند.

در ادامه این جلسه هم اندیشی، معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای ضمن اظهار امتنان از حضور در جمع کارشناسان خبره و صاحبنظر ان ورزش، ابتدا از شادروان یزدانی خرم رییس پیشین این کارگروه به نیکی یاد کرد و سپس اظهار داشت: بدیهی است برخی از دغدغه های دوستان می توانداز طریق حوزه ها و بخش های مرتبط در وزارت ورزش و جوانان پی گیری شود ضمن اینکه ما نیز در معاونت توسعه ورزش قهرمانی نسبت به این موارد اشراف داریم و از جمع این کارگروه تقاضا می کنم با طرح ها و ایده های خود ما را یاری دهند. بدیهی است مشکلات و کم و کاستی ها در ورزش یک شبه مرتفع نمی شود بلکه باید بسیار تلاش کنیم تا بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. طی سال های متمادی اقدامات زیادی در عرصه ورزش صورت گرفته اما این اقدامات کافی نیست و ما هنوز در جایگاهی که باید باشیم، قرار نداریم. این کاستی ها بخصوص در بخش سخت افزاری و زیرساخت ها غیر قابل انکار است.
وی در ارتباط با اساسنامه جدید فدراسیون ها گفت: به عنوان مثال سال های طولانی اساسنامه فدراسیون های ورزشی تغییر پیدا نکرده بود. حتی آیین نامه هایی که قرار بوده به عنوان دستورالعمل اجرایی همان اساسنامه تدوین شود مغفول مانده بود. حالا اساسنامه جدیدی تنظیم شده ، شاید این اساسنامه هم اشکالاتی داشته باشد اما نسبت به اساسنامه قبلی بسیار بهتر است لذا قرار شده اساسنامه جدید ملاک انتخابات فدراسیون ها باشد. به اعتقاد من هر سال باید اساسنامه مورد بررسی و بازنگری قرارگیرد تا مشکلات و کم و کاستی های احتمالی برطرف و سند به روز و شسته رفته داشته باشیم.

پولادگر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع بازنشستگی برخی مدیران و روسای فدراسیون های ورزشی تصریح کرد: در دنیا بحث بازنشستگی مدیران ورزشی وجود ندارد اما از آنجایی که این امر در کشور ما قانون شده موظف به اجرای آن هستیم و بازنشسته ها باید جای خود را به افراد دیگری بدهند. شاید این موضوع به زعم عده ای ناخوشایند باشد چون معتقدند بازنشستگی مدیریتی در ورزش معنا ندارد با این وصف همانطور که ذکر شد ما باید قانون را اجرا کنیم.

وی با اشاره به عزیمت برخی ورزشکاران به کشورهای خارجی تصریح کرد: در گذشته اگر ورزشکاری به خارج می رفت معمولا صاحب مدال و عنوان بین المللی بود اما الان بعضا مشاهده می شود که بی مدال ها هم به این امر مبادرت می کنند. این جوانان سرمایه های کشور هستند که باید به مشکلات آنها توجه و نسبت به رفع آن اقدام لازم صورت گیرد. اغلب جوانان کشورمان علاقه ای به ترک کشور ندارند و اگر با آنان صحبت و مشکلات شان مورد توجه قرار گیرد وارد حاشیه نخواهند شد. در هر حال من امیدوارم جوانان با درک واقعیت ها و تکیه بر روحیه ملی در جهت افتخار آفرینی برای کشور خودشان تلاش کنند و وارد عرصه هایی نشوند که فرجام آن چندان روشن نیست.

این مدیر ورزشی با سابقه در ارتباط با ضعف مدیریت ها در ورزش خاطرنشان کرد:عده ای تصور می کنند باید همواره از ورزش طلبکار باشند در حالیکه یک ورزشکار یا مدیر ورزشی متعهد همواره خود را بدهکار ورزش و مملکت خود می داند. گروهی هم دوست دارند طبق شرح وظایف کار کنند و به هیچ عنوان حاضر نیستند قدمی فراتر از آن بردارند در حالیکه خدمت در این کشور نیاز به شرح وظیفه ندارد. هرکجا نیاز بود باید وارد شوند و کمک کنند. اینکه برخی بگویند به ما کار ارجاع داده نمی شود، از نظر من حرف بی معنی است. وقتی این همه کار انجام نشده وجود دارد، مگر می شود یک نفر هیج کاری انجام ندهد صرفا به خاطر اینکه شرح وظیفه ای ندارد؟

معاون وزیر ورزش و جوانان در ارتباط با سفر تیم ملی فوتبال به کانادا، همراهانی که قرار بود در کنار تیم باشند و برخی اتفاقات دیگر در این فدراسیون اعلام کرد: وزارت ورزش تا حد امکان دخالتی در امور فدراسیون ها از جمله فوتبال نمی کند زیرا معتقدیم سازوکارهایی که در فدراسیون ها وجود دارد می تواند در مواقع لازم به مرحله اجرا گذاشته شود. به عنوان مثال تصمیم کمیته اخلاق در موضوع ریاست قبلی فدراسیون فوتبال در همین راستا گرفته شد. در خصوص مسافران اعزامی به کانادا و برخی تصمیم گیری ها هم اصلا با ما مشورت نشده بود.‌ اگر همان موقع با ما مشورت می شد تصمیم بهتری اتخاذ می شد. اکنون هم که موضوع به کلی منتفی شد.
پولادگر در پایان تاکید کرد: در عرصه ورزش از هر فکر و ایده تازه ای که بتواند به این مهم کمک کند استقبال می کنیم. از جمع اعضای این کارگروه درخواست می کنم در راستای پیشرفت و اعتلای ورزش کشور به ما کمک کنند. مملکت ما پر از نعمت و برکت است و خیلی از همین مردم و نیروها با فکر و اندیشه خلاق خود می توانند در هر بخشی از جمله ورزش مثمر ثمرباشند لذا ما باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.
لازم به ذکر است اعضای کارگروه ورزش پیش از نشست مشترک با معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای، نتایج انتخابات اخیر انجمن نویسندگان، عکاسان و خبرنگاران ورزشی را مورد بررسی قراردادند. در این انتخابات تعدادی از همین اعضا موفق به حضور در جمع هیات مدیره جدید انجمن شدند.

بیشتر بخوانید:

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Alert: Content is protected !!